Bosch ABS - Autoservis HRABÁRIK: nezávislé kúrenia, klimatizácie, brzdy, retardéry

Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Logo

Prvé ABS systémy boli ešte mechanické a pochádzajú z roku 1966 od spoločnosti Jenssen. V roku 1978 firma BOSCH presadila prvý mechatronický systém ABS. Od januára 1991 bola zavedená povinnosť pre všetky nákladné vozidlá a autobusy nad 3,5 tony byť vybavené týmto systémom. Pre návrat na hlavnú stránku kliknite na logo našej firmy.

Logo

Antiblockiersystem (ABS)

ABS systém sleduje počas brzdenia pohyb kolies a v prípade, že zistí, že niektoré z kolies sa na vozovke začína šmýkať, zmenší alebo úplne preň vypne brzdnú silu. Tým sa snaží medzi vozovkou a pneumatikou udržať valivé trenie a zabrániť klznému treniu, čo dáva predpoklad lepšej ovládateľnosti vozidla. Nevýhodou ABS asistencie je v niektorých prípadoch dlhšia brzdná dráha (čo vyplýva zo samotného princípu ABS). Problém s ABS nastáva i na tzv. roletách na ceste, kedy kolesá nadskakujú na nerovnostiach vozovky a tým predávajú senzorom informáciu o nepomere rýchlosti otáčania, ktorú ABS (v tomto prípade nesprávne) vyhodnotí ako nebezpečenstvo šmyku.

Picture Bosch ABS 01
Picture Bosch ABS 02
Picture Bosch ABS 03

ABS pre motocykle

Kvôli svojej vysokej dynamike sú motocykle z podstaty nestabilné, zvlášť pri brzdení. Motocyklisti sa teda zdráhajú silno brzdiť, lebo zablokovaniu kolesa vedie k nebezpečnému pádu. Protiblokovací systém (ABS) spoločnosti Bosch umožňuje vodičovi bezpečne brzdiť vďaka tomu, že zabraňuje zablokovaniu kolies. Spoločnosť Bosch vyrába ABS pre motocykle od roku 1994.

Picture Bosch ABS 04
Picture Bosch ABS 05
Picture Bosch ABS 06

Zdroj
BOSCH
Wikipedia

Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky